TÜM AVRUPA KORONAVİRÜS İLE BOĞUŞUYOR

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, koronavirüs seyahat haritasının son güncellemesiyle birlikte neredeyse tüm Avrupa’da korovirüs enfeksiyonun yüksek olduğunu belirtti.  Avrupa ülkeleri, Omicron varyantı hzıla yayılırken normalleşme adımlarını devam ettirmekte ısrarlı. Bunun nedeni olarak da Omicron’un daha hafif seyretmesi olarak görülüyor. Bu da Avrupa genelinde vaka sayılarını kısa sürede büyük oranda artırdı. Avrupa Hastalık Önleme..

TÜM AVRUPA KORONAVİRÜS İLE BOĞUŞUYOR
Yazar : Tarih : Okunma : 148 views Yorum Yap

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, koronavirüs seyahat haritasının son güncellemesiyle birlikte neredeyse tüm Avrupa’da korovirüs enfeksiyonun yüksek olduğunu belirtti. 

Avrupa ülkeleri, Omicron varyantı hzıla yayılırken normalleşme adımlarını devam ettirmekte ısrarlı. Bunun nedeni olarak da Omicron’un daha hafif seyretmesi olarak görülüyor.

Bu da Avrupa genelinde vaka sayılarını kısa sürede büyük oranda artırdı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin her perşembe güncellediği haritasına göre, koyu kırmızı çok yüksek riskli, kırmızı yüksek, turuncu orta düzeyde, yeşil ise düşük düzeyli enfeksiyon riskli ülkeleri simgeliyor. AB üyesi ülkeler, bu renk kodlarına göre seyahat tedbirleri alıyor.

TÜM AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ KOYU KIRMIZI

Dün yayınlanan haritada Avrupa’daki tüm ülkelerin koyu kırmızı renkte olduğu görüldü.

Haritadaki duruma ilişkin yayınlanan raporda, son beş haftadır vaka sayılarının çok yüksek oranda arttığı, buna rağmen ölüm oranlarının stabil seyrettiği belirtildi.

VAKALARIN ÇOĞUNLUĞU 50 YAŞ ALTI KİŞİLER

En çok vakanın 50 yaşın altındakilerde görüldüğü ifade edilirken vaka bildirim ve ölüm oranlarının, gelecek iki hafta içinde artmasının beklendiği aktarıldı.

OMICRON VE DELTA ORTAK DOLAŞIMDA

Omicron ve Delta varyantlarının bazı ülkelerde ortak dolaşımda olduğu, Omicron’un hızla yayılmaya devam ettiği ve Avrupa ülkelerinin Omicron dalgasının farklı aşamalarında olduğu kaydedildi.

 

TEDBİRLER KALDIRILIYOR

Avrupa ülkeleri, vaka sayılarındaki artışa rağmen Omicron’un hafif semptomlarla atlatılması ve yüksek aşılama oranları nedeniyle salgın tedbirlerini birbirine ardına sonlandırıyor.

AVRUPA’NIN YÜZDE 70’İ TAM AŞILI

Avrupa’da yetişkinlerin yüzde 81’i, tüm nüfusun yüzde 70’i tam aşılanmış, yetişkinlerin yüzde 52’si, tüm nüfusun yüzde 42’si takviye dozu da almış durumda.

Kaynak: ensonhaber.com

Avatar admin (admin@giybetseli.com) Websitesi